Kredyty na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Submitted by admin on pt., 10/24/2014 - 10:21

Prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza w pierwszym okresie prowadzenia firmy okresie wiąże się ze sporymi kosztami. Trzeba wynająć, a czasem wyremontować lokal, kupić maszyny lub towar, sprzęt biurowy, znaleźć dostawców, kontrahentów, firmę transportową, zainwestować w reklamę. Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej proponowane z urzędu pracy nie wystarczają zwykle nawet na pokrycie połowy wydatków, są obwarowane różnymi warunkami i na nie wszystkie cele można je wykorzystać. Aby je uzyskać trzeba przejść procedurę weryfikacji i cykl szkoleń. Pomoc w rozpoczęciu działalności w urzędu pracy uzyskuje jedynie niewielka część wnioskujących. Można za nie utworzyć punkt ksero, agencję reklamową lub kiosk, a założyć restaurację, czy firmę produkcyjną. Warto dodać, że tylko w niektórych programach jest możliwość uzyskania wsparcia pomostowego na bieżące wydatki firmy przez pierwszy rok prowadzenia działalności. Jeżeli działalność nie powiedzie się i firma upadnie przed upływem roku od uzyskania wsparcia, to pieniądze trzeba zwrócić wraz z odsetkami.

Kredyt gotówkowy na działalność gospodarczą

Osoba, która chce rozpocząć działalność raczej nie posiada znacznych oszczędności, właśnie utraciła pracę lub postanowiła zostać szefem samego siebie i pracować na własny rachunek. Z powodu braku środków finansowych zdana jest na kredyt gotówkowy, banki i parabanki oferują kredyt na strat firmy. Powyższy kredyt to dobre rozwiązanie dla osób, które stawiają pierwsze kroki w biznesie i mają przemyślaną wizję rozwoju swojej firmy.. Początkujący przedsiębiorcy obawiają się brania kredytów gotówkowych dla firm, ponieważ nie wiedzą jak rozwinie się ich działalność, czy będą w stanie spłacać raty, czy nie będą musieli zamknąć firmy. Obawy są uzasadnione, bowiem około jedna trzecia firm nie zdobywa rynku i zaufania klientów, więc upada w pierwszym roku działalności. Bankowcy uspokajają i tłumaczą początkującym biznesmenom, że koszty kredytu, takie jak odsetki, marża, prowizja czy ubezpieczenie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, co jest korzystne z punktu widzenia podatkowego, bowiem oznacza zmniejszanie wysokość podatku do zapłaty.

Bankowy tor przeszkód dla początkujących właścicieli firm

Innym problemem właścicieli nowych przedsiębiorstw są liczne przeszkody stawiane przez bank na drodze do udzielenia kredytu gotówkowego na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub inwestycje. Banki zanim udzielą kredytu inwestycyjnego dla nowo powstałej firmy, np: wymagają prowadzenia działalności przez pół roku. Ma to zagwarantować wypłacalność klienta. Niewiele banków udziela pożyczki gotówkowej firmom bez stażu. Kredyt dla nowych firm nie jest eksponowaną ofertą, ponieważ związany jest dużym ryzykiem dla banków. Instytucje finansowe nie wiedzą, czy dana firma przetrwa i będzie w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązania. Firma działająca powyżej roku może korzystać ze wszystkich produktów finansowych. Wsparcia finansowego dla sfinansowania działalności gospodarczej można szukać w programach unijnych. Jest ich wiele, dotyczą różnych dziedzin gospodarki –od prac budowlanych do wystaw sztuki współczesnej. Wsparcie unijne pokrywa znaczą część kosztów, ale część trzeba dołożyć z własnych środków.