Warunki lokat

Submitted by admin on pon., 07/13/2015 - 11:04

Każda lokata bez względu na jej rodzaj ma opisane w umowie warunki na jakich została założona. Warunki lokat mogą się od siebie różnić w zależności od tego w jakim banku bierzemy daną lokatę. Może być nieco inna w ING Banku, inna w PKO, a jeszcze inna w Eurobanku. Warto poszukać, aby znaleźć najbardziej odpowiednią dla nas lokatę. Banki wyścigają się o swoich klientów i starają się stworzyć taką ofertę, która sprowadzi do ich placówki jak największą liczbę zainteresowanych. Warunkiem lokaty jest okres, czas na jaki ta lokata ma zostać zawarta. W zależności od potrzeb klienta można zdecydować się na lokatę na miesiąc, na kwartał, na pół roku, albo na jeden rok. Coraz więcej osób właśnie poprzez lokaty zabezpiecza swoje wolne pieniądze zamiast trzymać je w domu.

Lokata na jeden dzień.

Obecnie można znaleźć nawet lokatę, która zawierana jest na okres jednego dnia. Jest to lokata krótkoterminowa, ale nie każdemu się ona opłaca. Lokata na jeden dzień opłaci się osobom, które wpłacą na nią naprawdę dużą sumę pieniędzy wówczas odsetki będą dosyć duże. W przypadku małej sumy taka lokata się nie opłaci i szkoda sobie zawracać nią głowę.
 
Minimalna kwota na lokacie.

Banki mają z góry określone jaką minimalną kwotę musimy wpłacić na wybraną przez nas lokatę. Jest to próg rentowności. W zależności od rodzaju lokat, ten próg rentowności może być innej wielkości. Banki, w których ten próg rentowności jest niewielki zyskają większą liczbę biedniejszej części społeczeństwa, zaś te których próg rentowności jest wysoki zyskają firmy i bardziej usytuowanych obywateli. Bardzo ważne jest również, aby sprawdzić w jaki sposób będą kapitalizowane odsetki. W niektórych bankach możemy zlecić, że po zakończeniu lokaty będzie ona przedłużana na kolejny okres. Odsetki mogą być kapitalizowane rocznie, ale też po terminie, czyli dolicza się je do kapitału po zakończeniu okresu lokaty jaką wzięliśmy. Oprocentowanie jest także istotnym warunkiem każdej lokaty. Możemy mieć oprocentowanie stałe, zmienne lub dynamiczne. Musi być ono określone w umowie. Jak sama nazwa wskazuje oprocentowanie stałe cały czas, przez cały okres trwania umowy się nie zmienia. Oprocentowanie zmienne może się zmieniać przez okres trwania umowy, zaś oprocentowanie dynamiczne wzrasta wraz z okresem na jaki weźmiemy naszą lokatę. W umowie mamy również zawartą informację co stanie się w przypadku, kiedy lokata zostanie wycofana przed zakończeniem terminu. W taki przypadku zazwyczaj bank naliczy nam karę umowną, ale nie jest to warunek konieczny. Są banki, w których można zrezygnować z lokaty w każdej chwili bez utraty odsetek jakie udało nam się już zgromadzić. Warto wybierać właśnie takie lokaty, gdy nie jesteśmy pewni w jakim momencie będą nam potrzebne pieniądze. Lepiej taką sytuację przewidzieć niż płacić niepotrzebnie karę, nawet tą najmniejszą. Lokata jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie swoich pieniędzy i jednocześnie sposobem na ich powiększenie.