Z biegiem czasu uczymy się oszczędzać

Submitted by admin on wt., 10/13/2015 - 11:11

Choć Polacy nie słyną z tego by mieli zapędy do oszczędzania, to coraz częściej w wielu sondażach to właśnie Polacy deklarują największą chęć poszerzania horyzontów w kwestii oszczędzania. Mimo iż nadal niewiele wiemy o oszczędzaniu innym niż to znane od naszych babć, czyli chowanie pieniędzy w domu to poziom wiedzy na ten temat z dnia na dzień wzrasta. Badania wykazują, że liczne oferty bankowe w kwestii oszczędzania prowokują nas do korzystania z pomocy finansistów i zaznajomienia się ze światem finansów.

Dlaczego tak ważne jest oszczędzanie w dzisiejszych czasach?

Kiedyś oszczędzano głównie w zamiarze realizacji konkretnego celu lub po prostu w razie nieprzewidzianych wydatków. Dziś powody niewiele się zmieniły, choć wiele osób oszczędza po prostu po to by czuć się bezpiecznie. Jakie bezpieczeństwo dają nam, więc oszczędności? Tak naprawdę to spore. W razie utraty pracy czy też nagłego wydatku mamy zaplecze finansowe, które pozwoli nam sprawnie i bez większego stresu wyjść z opresji. Ponadto lokowanie swoich oszczędności na lokacie czy też koncie oszczędnościowym zabezpiecza nas w razie włamania czy kradzieży w podróży. Bez naszej dyspozycji bank nie wyda, ani nie zadysponuje finansami, a to naprawdę spory plus. Szczególnie w okresie wakacyjnym jesteśmy narażeni na liczne kradzieże i włamania, dlatego warto się dobrze zabezpieczyć przed nimi, nie trzymając gotówki w domu. A jeśli można dodatkowo na tym zarobić, to, czemu nie? Z oszczędzania na procent korzysta coraz więcej osób, bo nie dość, że nasze pieniądze leżą bezpiecznie w banku to jeszcze możemy zarobić parę groszy na tym. Oprocentowanie jest różne między dwoma najpopularniejszymi sposobami na oszczędzanie, jakimi jest lokata bankowa i konto oszczędnościowe. W pierwszym przypadku zazwyczaj jest to ok 4 do 9% w stosunku rocznym. Lokaty to terminowe powierzenie pieniędzy bankowi z zamiarem zysku po określonym czasie. Wypłata przed tym czasem skutkuje w utratę zarobionych odsetek bez naruszenia kwoty głównej. Jest to dobry sposób na oszczędzanie, ale należy pamiętać, że by założyć lokatę należy nie tylko spełniać warunki banku, ale i posiadać przynajmniej minimalną wymaganą przez bank kwotę do założenia lokaty bankowej. W przypadku kont oszczędnościowych wygląda to nieco inaczej. Konto oszczędnościowe to zazwyczaj dodatek do konta osobistego, (choć nie jest to regułom). Pieniądze znajdujące się na nim są w ciągłej dyspozycji, ale co za tym idzie oprocentowanie jest dużo mniejsze niż na lokacie. Plusem jest to, że w tym przypadku nie jest potrzebna kwota minimalna, a jedynie dowolna nawet niewielka. W przypadku kont ciężko określić jasno ich działania z racji na to, że każdy bank ma swoje wewnętrzne przepisy i regulaminy ich działań. Dlatego warto przed założeniem takiego konta zapoznać się z warunkami kilku banków i wybrać najlepszy. Tajemnicą nie jest, że to właśnie w banku nasze pieniądze są najbezpieczniejsze. Czasem warto zastanowić się jak możemy zarobić na nich, a to właśnie banki skutecznie nam w tym pomagają.
Przełamać reguły

Niegdyś regułom było, że pieniądze w celu oszczędzania na procent powierzali tylko Ci, którzy odziedziczyli spadek, wygrali na loterii, biznesmeni itp. Dziś chęć oszczędzania wyraża każdy. I tak naprawdę każdego na to stać. Wiele ofert banków nie wymaga kolosalnych kwot by rozpocząć pomnażanie naszych pieniędzy, a ta metoda jest zdecydowanie pewniejsza niżeli inwestowanie bez wiedzy na ten temat. A i osobom z doświadczeniem w inwestowaniu zdarza się źle ulokować pieniądze i co za tym idzie sporo stracić. Więc jeśli nie chcemy stracić warto spróbować oszczędzać z pomocą banku.