Jak oceniać podejmowane inwestycje?

Submitted by admin on śr., 11/19/2014 - 10:33

Inwestowanie to sztuka praktyczna, mająca zapewnić ci niezależność finansową. Każdy człowiek podejmujący się inwestycji myśli o niezależności, ale to delikatny błąd. Lepiej analizować inwestycje na początku pod kątem psychologicznego ich utrzymania. Chodzi o optymalizację ryzyka na takim poziomie, aby nie przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu. Niektórzy ludzie bowiem ryzykują nadmiernie i znajdują się w panice przez długie lata, szkodząc sobie. W artykule dowiesz się, jak oceniać inwestycję pod kątem praktycznym i psychologicznym.

Pomnażanie kapitału to naprawdę trudna sztuka wymagająca pełnego zaangażowania

Inwestowanie to ryzyko. Od tej zależności nie można uciec. Wystarczy jednak nauczyć się sztuki właściwego rozłożenia kapitału między instrumenty pomnażania kapitału. Na ryzykowne instrumenty inwestycyjne przeznaczaj minimalną gotówkę, natomiast na bezpieczne stosunkowo więcej. I tak w perspektywie wyrównasz stopę zwrotu. Musisz wiedzieć, że ryzykowne przedsięwzięcia inwestycyjne mają ogólnie większy potencjał nieograniczonego wzrostu. Tym samym nawet niewielka kwota daje już solidne perspektywy do zbudowania niezależności finansowej. Procent pieniędzy, jaki przeznaczasz na inwestycje powinien uzależniać się od twojego ogólnego poziomu przyjmowanego ryzyka. Niektórzy ludzie są z natury hazardzistami i duże, potencjalne straty ich nie bolą. Inni natomiast unikają podobnych atrakcji i pozostają przy lokatach bankowych lub obligacjach. Musisz sobie ten fakt uzmysłowić i zastanowić się, jakim jesteś człowiekiem. Czy lubisz, a może nie lubisz ryzyka? Dzięki temu dowiesz się, na jakie rynki postawić.

Obserwacja pozycji to powinna być twoja codzienność

Inwestycji nigdy nie należy zostawiać. Obserwuj wyniki, ewentualnie uśredniaj zajmowane pozycje lub wychodź stopniowo z nieudanych decyzji. Każdorazowo ustalaj, ile jesteś w stanie stracić na jednej transakcji. Dopiero, gdy uświadomisz sobie optymalny poziom strat inwestuj na całego. Dobrze jest zajmować się rynkami interesującymi z twojej indywidualnej perspektywy. Nie wchodź w inwestycje, o których nie masz bladego pojęcia. To się zazwyczaj źle kończy, bo chłoniesz informacje z najczęściej niepotwierdzonych źródeł, zaburzając tym samym proces decyzyjny. Naucz się samodzielności inwestycyjnej i nie słuchaj żadnych specjalistów. Nie wierz we wszystko, co czytasz. Oceniaj sytuację inwestycyjną z różnych punktów wiedzenia, a co najważniejsze z niczym się nie śpiesz, bo okazje na zarobek pojawiają się non stop w nowoczesnej gospodarce.