Bezpieczeństwo korzystania z kont bankowych

Submitted by admin on czw., 02/02/2017 - 09:52
pocekt

W ubiegłym roku w naszym kraju z bankowości internetowej korzystało ponad 12 milionów konsumentów. Stanowi to duży odsetek wszystkich użytkowników indywidualnych, którzy mają dostęp do takich usług. Z badań Związków Banków Polskich wynika, że z końcem grudnia 2013 roku aż 21 800 000 osób należało do grupy klientów posiadających konta osobiste w instytucjach, które gwarantują bankowość elektroniczną.

Z roku na rok Polacy coraz chętniej decydują się na możliwość zarządzania kontem poprzez system internetowy. Dzięki temu, że mamy swobodny dostęp do konta możemy zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na wizyty w oddziałach banków, dodatkowo koszta prowadzenia konta są zmniejszone gdyż wszelkich transakcji dokonujemy osobiście. To z pewnością zalety, które niejednokrotnie przekonują do wyboru takiej bankowości. Już nie tylko osoby młode i otwarte na nowości cieszą się korzystniejszymi ofertami banków, wśród konsumentów coraz częściej spotkać można ludzi w średnim wieku, którzy z chęcią zamieniają swoje stare nawyki.

Mimo tego, że z roku na rok przybywa zwolenników współczesnej bankowości nadal istnieje liczna grupa osób, które nie mają do niej zaufania. Wynika to w dużej mierze z niechęci do technologi oraz braku dostatecznej wiedzy, która potwierdza, że takie rozwiązanie jest korzystniejsze i nie warto bronić się przed zmianami.
W jaki sposób zabezpieczone jest konto bankowe?

Jednym z największych mitów dotyczących korzystania z kont bankowych jest ich rzekome niebezpieczeństwo. Wiele osób nie darzy zaufaniem transakcji bezgotówkowych, wręcz przeciwnie uważa, że takie działania są nie objęte żadną ochroną i przyczyniają się do oszustw finansowych.

Powinniśmy jednak pamiętać, że nowoczesna bankowość jest wynikiem ewolucji usług i priorytetem ludzi, którzy pracowali nad takim systemem, a także modernizują go nadal, jest zwiększone bezpieczeństwo klienta. Jakość usług świadczonych przez banki jest na bardzo wysokim poziomie i zapewniają one szereg zabezpieczeń, które mają na celu zwiększenie komfortu konsumenta.

Banki bardzo często sięgają po szyfrowane strony umożliwiające logowanie, popularne jest wpisywanie tylko wybranego fragmentu hasła, które wcześniej ustalimy lub stosowanie elektronicznej klawiatury, która również chroni przed niechcianą ingerencją w dane użytkownika. Dodatkowo poza spersonalizowanym loginem i hasłem umożliwiającym dostęp do konta, popularne są powiadomienia na telefon komórkowy o wykonanych akcjach. Dotyczy to szczególnie transakcji, które przekraczają konkretną sumę pieniędzy np. 300 złotych. Tym sposobem właściciel konta ma pełny wgląd w aktualne działania powiązane z rachunkiem osobistym. Poza tym, dokonując przelewów często zostajemy poproszeni o kod potwierdzający, który również otrzymujemy jako sms. Samo korzystanie z konta jest bardzo wygodne i pozwala na szybką orientację z budżecie, a także w historię naszych działań finansowych. To nie tylko dobra dokumentacja, która pozwoli zaplanować domowy budżet ale także możliwość sprawdzenia czy wszystkie transakcje przebiegły pomyślnie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów zawsze możemy skontaktować się z pracownikami banku, którzy chętnie udzielą nam informacji dzięki infolinii.
Co zrobić by zwiększyć bezpieczeństwo swojego konta?

Przede wszystkim każdy kto posiada konto bankowe musi także samodzielnie zadbać o jego bezpieczeństwo. Jest to ważny element i nic nie zagwarantuje nam większej pewności o bezpieczeństwie naszych danych do rachunku jak nasze własne starania w tym względzie. Najważniejsze jest aby przestrzegać ogólnych zasad bezpiecznego korzystania z internetu. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zadbać o to by nasz komputer posiadał zabezpieczenie w postaci antywirusa przed złośliwym oprogramowaniem. Dodatkowo musimy zwracać uwagę na rodzaj połączenia internetowego i jeżeli logujemy się na nasze konto najlepiej robić to jeżeli wiemy, że nasze łącze domowe lub komórkowe. Poza tym nasze hasło oraz login do konta bankowego powinny być unikatowe i nie możemy ich udostępniać. Równie ważne jest zabezpieczenie pinu do karty płatniczej, a w przypadku jej zgubienia lub kradzieży należy jak najszybciej skontaktować się z obsługą banku w celu jej dezaktywacji.

Stosując się do kilku prostych zasad możemy sprawić, że nasze pieniądze będą znacznie bezpieczniejsze. Warto zadbać o to by nasze oszczędności oraz bieżący budżet nie były narażone na niebezpieczeństwo. Nowoczesna bankowość, dzięki wprowadzeniu płatności bezgotówkowych oraz możliwości zarządzania kontem poprzez internet oferuje nam, użytkownikom wiele swobody dając równocześnie chwilowo najbezpieczniejszą opcję zarządzania pieniędzmi.