Czy warto wziąć kredyt studencki?

Submitted by admin on wt., 10/17/2017 - 10:14
kasa

Kredyt studencki, czyli taki w którym część odsetek jest pokrywana przez państwo, a jego spłata rozpoczyna się dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów, to doskonałe rozwiązanie dla osób studiujących. Nawet w przypadku gdy nie brakuje pieniędzy na studenckie wydatki, warto zastanowić się nad wypełnieniem wniosku o ten uprzywilejowany kredyt.

Na co przeznaczyć pieniądze z kredytu?

Z założenia, pieniądze z kredytu studenckiego mają być przeznaczone na bieżące wydatki podczas okresu studenckiej nauki. Kredyt studencki daje pewną swobodę finansową, zwłaszcza w sytuacji gdy nie można liczyć na wsparcie rodziny, a sama nauka jest tak pochłaniająca że nie można pozwolić sobie na pracę dorywczą. Posiadanie comiesięcznej wpłaty na konto daje też pewną swobodę finansową, która pozwala na korzystanie z życia studenckiego. Jednak kredyt studencki można też przeznaczyć na zupełnie inne cele, nie związane z nauką i studiowaniem. W związku z tym, że nikt nie wymaga dowodów na co wydawane są pieniądze z kredytu, można je swobodnie wykorzystać na dowolny cel. W tej sytuacji pieniądze z kredytu studenckiego można na przykład kumulować na koncie oszczędnościowym, które jest lepiej oprocentowane niż konto konsumenckie, a jednocześnie mamy do niego nieograniczony dostęp. Dla bardziej odważnych osób lubiących ryzyko, ciekawą opcją może okazać się inwestowanie na giełdzie. Na pewno przyniesie ciekawe doświadczenie, wiedzę, a przy sprzyjających okolicznościach może znacznie powiększyć nasze oszczędności. Inwestować można również we własny rozwój: kurs językowy, szkolenie branżowe, szkolenia z obsługi programów komputerowych itp. To również jest wielki wkład we własną przyszłość, który może zagwarantować lepszy start w pracy zawodowej.

Czy warto?

Trudno znaleźć jakiekolwiek wady kredytu studenckiego. Jest to najniżej oprocentowany kredyt na rynku, jest łatwo dostępny, choć niewiele banków go oferuje (ponieważ zarabiają na nim bardzo mało), nie trzeba spełniać wygórowanych wymagań aby go otrzymać. Kredyt studencki jest wypłacany w co miesięcznych transzach (przez 10 miesięcy w roku akademickim) w wysokości 600,00 zł, co daje nam 6 000,00 zł na rok. Można odkładać te pieniądze z myślą o przyszłości, można je w różny sposób zainwestować, a można również wybrać się w dwumiesięczną podróż podczas wakacji.