Rodzaje lokat

Submitted by admin on czw., 11/27/2014 - 10:40

Kiedy zastanawiamy się w jaki sposób moglibyśmy zaoszczędzić nieco pieniędzy a wręcz wypracować dzięki nim określone zyski bez wątpienia od razu pomyślimy o takim produkcie finansowym jak lokata. Umożliwia ona przy jednorazowej wpłacie wygenerowanie sporych dodatkowych kwot, które są uzależnione od tego, na jaki rodzaj lokat się zdecydujemy. Podziału tego typu produktów możemy dokonać biorąc pod uwagę kilka czynników, z których jednym z najważniejszych jest okres trwania lokaty.

Zasadniczo możemy wyróżnić dwa typu lokat a mianowicie lokaty krótkoterminowe i lokaty długoterminowe. Czas trwania najkrótszych lokat to okres 24  godzin i w tym przypadku mówimy o lokatach jednodniowych. Dłuższe natomiast to nawet lokaty roczne lub dwuletnie. Decydują się na określone rozwiązanie, warto się zastanowić jak szybko będą nam potrzebne pieniądze. Jeżeli ocenimy, że nie możemy zbyt długo oczekiwać na zwrot swojego kapitału oraz dodatkowych odsetek, powinniśmy wybrać lokaty krótkoterminowe. Oczywiście zależność ta działa również w drugą stronę.

Zakupując lokatę należy wziąć pod uwagę także to, czy przed zakończeniem lokaty nie będą nam potrzebne pieniądze. Jeśli często wypadają nam nieprzewidziane wydatki, zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym posunięciem będzie wybranie lokaty dynamicznej. Na pewno nie jest ona tak wysoko oprocentowana jak depozyty terminowe w tradycyjnej formie, jednakże zawsze w razie potrzeby mogą one stanowić swoiste „wyjście awaryjne”, dzięki któremu możemy wypłacić nie tylko całość naszego wkładu, ale także dodatkowe odsetki bez jakiejkolwiek straty. W odwrotnej sytuacji, wybierając depozyty terminowe musimy odczekać aż do zakończenia lokaty, bowiem bez tego wybierając wcześniej środki finansowe stracimy całość  wypracowanych odsetek. Wobec tego dla każdego znajdzie się tutaj odpowiednia opcja

Lokaty możemy także pogrupować pod kątem metod ich zakładania. Poza typowymi lokatami zakładanymi w banku mamy obecnie możliwość założenia ich za pośrednictwem internetu często bezpośrednio z naszego konta. Jest to bardzo ciekawe i wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają utrudniony dostęp do banków. Współczesna bankowość podaje man gotowe rozwiązania, z których możemy bez przeszkód korzystać. Wato więc z nich korzystać i oszczędzać czas, który obecnie staje się dobrem coraz bardziej deficytowym. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie lokat, ale wszystkich produktów finansowych jakie znajdziemy na naszym rynku. Klienci mają ogromne możliwości w tym zakresie i często decydują się na dalekie od tradycyjnych rozwiązania.