Obliczamy cały koszt kredytu – jak to zrobić?

Submitted by admin on czw., 07/05/2018 - 12:02
kasa

Najprostszym sposobem obliczania odsetek kredytowych jest kalkulator lub arkusz kalkulacyjny, ale możesz także zrobić to ręcznie, jeśli wolisz. Technologia umożliwia szybką pracę z obliczeniami, ale kiedy sam weźmiesz się matematykę (przynajmniej część), zauważysz szczegóły, które pomogą ci podejmować lepsze decyzje finansowe.

Rodzaje zainteresowania: ważne jest dokładne zrozumienie sposobu naliczania odsetek, a to zależy od pożyczki i pożyczkodawcy.

Na przykład karty kredytowe często pobierają odsetki dziennie - dlatego opłaca się dokonać płatności tak szybko, jak to możliwe. Inni kredytodawcy mogą obliczać odsetki co miesiąc, a nawet co roku. Ten szczegół jest ważny, ponieważ musisz użyć odpowiednich liczb do obliczeń. Stopy procentowe są zwykle podawane jako roczna stopa oprocentowania (APR). Jeśli płacisz odsetki miesięcznie, musisz przeliczyć tę stawkę na stawkę miesięczną, dzieląc 12 za swoje obliczenia (na przykład roczna stopa 12% staje się stawką miesięczną 1%).

Kalkulatory i arkusze kalkulacyjne

Jeśli chcesz jak najmniej liczyć, istnieją dwa sposoby wykorzystania technologii:

Arkusze kalkulacyjne, takie jak Microsoft Excel, Arkusze Google i inne, ułatwiają zbudowanie modelu pożyczki. Zobacz dokładnie, jak obliczyć za pomocą arkusza kalkulacyjnego (z łatwymi do wykonania krokami). Dzięki zbudowanemu modelowi możesz łatwo zobaczyć, jak różne kredyty się porównują, a Ty możesz zobaczyć, jakie są twoje realne koszty odsetek.

Kalkulator amortyzacji pożyczki robi wszystko za Ciebie: oblicza miesięczną opłatę, pokazuje wysokość odsetek w każdej płatności i pokazuje wysokość miesięcznego salda. Skopiuj i wklej dane wyjściowe do arkusza kalkulacyjnego, jeśli chcesz wykonać więcej analiz.

Jak samemu obliczyć pożyczkę? Nie chcesz używać arkusza kalkulacyjnego lub kalkulatora?

Możesz zrobić to wszystko ręcznie - lub przynajmniej zbudować arkusz kalkulacyjny ręcznie - a staniesz się profesjonalistą w zrozumieniu kosztów odsetek.

W przypadku standardowych kredytów mieszkaniowych, samochodowych i studenckich najlepszym sposobem na to jest zbudowanie tabeli. Ta tabela pokazuje każdą kwotę płatności, odsetek i kwoty głównej oraz saldo Twojego kredytu w danym momencie (tak jak ma to miejsce w przypadku arkusza kalkulacyjnego lub dobrego kalkulatora). Aby obliczyć, musisz znać kilka ważnych zmiennych:

  • Stopa procentowa
  • Czas, na jaki będziesz pożyczyć
  • Kwota, na którą płacisz odsetki (znana jako główna)
  • Miesięczna płatność (sprawdź, jak obliczyć płatności)

Przykład z prostym odsetkiem: załóżmy, że pożyczysz 100 zł na 6% przez jeden rok. Ile odsetka zapłacisz? 6 zł! Większość pożyczek nie jest jednak tak prosta. Spłacasz przez wiele lat, a odsetki są naliczane co roku, czasem nawet łączą się i powodują wzrost twojego salda. To już wymaga bardziej zaawansowanej matematyki.