Czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny?

Submitted by admin on pt., 08/09/2019 - 11:23

Kredyt konsolidacyjny to kredyt po który sięgają coraz częściej osoby zadłużone, i to właśnie głównie dla nich został on stworzony. Konsolidacja z założenia ma obniżyć dość znacznie koszty naszego zadłużenia. Jak się jednak okazuje nie zawsze jest on opłacalny i nie wszyscy mogą z niego korzystać. A zatem kiedy opłaca się konsolidować zadłużenie i które konsolidacje są najbardziej korzystne? Czy warto złożyć wniosek o konsolidację i czego możemy się spodziewać, składając wniosek o kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja to kredyt który łączy ze sobą kilka kredytów w jeden i zazwyczaj dzięki niemu uzyskamy zdecydowanie niższą ratę niż suma wszystkich dotychczasowych rat kredytów, które do tej pory spłacamy. Kredyt konsolidacyjny powinien też być niżej oprocentowany od łącznie zliczonych oprocentowań kredytów, oprocentowanie powinno być bardziej korzystne da nas. Takie rozwiązanie pozwoli również na wydłużenie czasu spłaty naszych zobowiązań, a po konsolidacji już jednego – kredytu właśnie konsolidacyjnego.

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego powinniśmy dokładnie zapoznać się z zasadami udzielania tego kredytu, a także poznać wszystkie jego zalety. Kredyt ten posiada jednak również wady o których powinniśmy wiedzieć. Do wad tego rozwiązania zaliczamy przede wszystkim, wydłużenie okresu spłaty ponieważ spowoduje ono wzrost odsetek do spłacenia, a zatem jednak jak się okazuje mimo niższych rat koszt kredytu będzie ostatecznie zdecydowanie większy. Co więcej, jeżeli nie posiadamy hipoteki pod zabezpieczenie kredytu może się nam to niezbyt opłacać i przyniesie raczej same niekorzyści.

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?

Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na dwa rodzaje te zabezpieczane hipoteką oraz te niezabezpieczane. W pierwszym przypadku oprocentowanie kredytu może nam znacząco spaść jak się okazuje nawet do kilku procent oprocentowania rzeczywistego. Niestety jeżeli jednak nie zabezpieczamy takiego kredytu hipoteką nieruchomości, oprocentowanie będzie zdecydowanie zbliżone do ceny kredytu gotówkowego czyli kilkanaście procent.

Co można konsolidować i czy będzie to opłacalne?

Jak się okazuje konsolidować możemy wszelkie dostępne na rynku kredyty począwszy od kredytów mieszkaniowych, gotówkowych, samochodowych oraz limitów w koncie i kart kredytowych. Często w takiej sytuacji zadajemy sobie pytanie czy to rozwiązanie jest opłacalne. A zatem jeżeli zaciągnęliśmy kredyt na samochód 20 000 zł, kredyt gotówkowy na nowy sprzęt 2 000 zł i jesteśmy jeszcze zadłużeni na kwotę 1 000 zł kredytu gotówkowego, który był nam potrzebny na wakacje z rodziną. Nieprzewidziana sytuacja zmusiła nas również do kolejnego kredytu – na kwotę 5 000 zł. Po konsolidacji zamiast 680 zł, płacilibyśmy 539 zł, czyli o 141 zł mniej, tylko niestety w dłuższym okresie spłaty czyli 60 miesięcy. W przypadku hipoteki różnice te mogą być znacznie większe, jednak będzie nam do tego potrzebny zastaw hipoteczny.