Ubezpieczenie kredyt hipotecznego

Submitted by admin on pt., 03/27/2020 - 10:01

Kredyt hipoteczny to z reguły jedyne wyjście dla Polaków dążących do zrealizowana marzeniem o posiadaniu własnej nieruchomości. Ten rodzaj kredytu to zazwyczaj zobowiązanie na długie lata, które warto zabezpieczyć, a jednocześnie nie dać się naciągnąć na niepotrzebną polisę. W zasadzie ubiegając się o kredyt hipoteczny zazwyczaj zapominamy o tym, że kredyt ten powinien być ubezpieczony. Na szczęście pamiętają o tym banki, strona biorekredyt.com.pl.

Ubezpieczenie kredytu zapewnia ochronę zarówno nam kredytobiorcom jak i bankom. Jeśli stanie się coś niespodziewanego, coś czego nie mogliśmy przewidzieć jak utrata pracy, brak zdolności do pracy czy ciężka choroba i nie będziemy mogli spłacać kredytu w sytuacji kiedy będzie on ubezpieczony wówczas ubezpieczyciel zapłaci je za nas. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz bank również zyska pewność, że zobowiązanie zostanie uregulowane. Większość kredytów hipotecznych na polskim rynku wymaga cesji na rzecz banku. Oznacza to, że instytucja finansowa która udzieliła nam pożyczki będzie uprawniona do otrzymania świadczenia.

Jeżeli bank zaproponuje nam ofertę na ubezpieczenie kredytu hipotecznego, pamiętajmy o kilku prostych faktach, które pozwolą nam nie przepłacić i wybrać produkt który będzie dopasowany do naszego zobowiązania.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie jest obowiązkowe

Kredytobiorcy bardzo często traktują ubezpieczenie hipoteczne jako kolejny wymóg konieczny do podpisania umowy. W wielu bankach warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest wykupienie ubezpieczenia pomostowego czy ubezpieczenia na życie, jednak nie oznacza to, że musimy zgodzić się na oferowany produkt. Ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie jest obowiązkiem narzucanym przez jakąkolwiek ustawę, jednak często wynik ono wewnętrznej polityki danego banku. A zatem szukając ochrony kredytu mamy dwie możliwości:

  • Skorzystać z oferty banku – upewnijmy się tu, że nie dajemy się naciągnąć na niepotrzebne lub zbyt drogie oferty podejmijmy również próbę ich negocjacji.
  • Znajdźmy ubezpieczenie samodzielnie – bank nie może narzucić nam konkretnego produktu, jednak może określić warunki ubezpieczenia, a zatem mamy prawo do szukania oferty na własną rękę, jeśli ta przedstawiona przez bank nie spełnia naszych oczekiwań

Nie wszystkie rodzaje ubezpieczenia kredytu hipotecznego są Ci potrzebne

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego to nie tylko ochrona na wypadek utraty pracy i niezdolności do pracy. Jest kilka rodzajów ubezpieczeń niektóre z nich są częściej spotykane inne rzadziej.

Analizując warunki ubezpieczenia kredytu hipotecznego które zaproponował nam bank mieć na uwadze że mimo, że na pierwszy rzut oka zabezpieczenie wydaje się zasadne, niekoniecznie jest przeznaczone dla nas. W sytuacji kiedy jesteśmy osobą bezrobotną, emerytem lub pracujemy na umowę zlecenie, ubezpieczenie od utraty pracy nie będzie w naszym przypadku tylko zbędnym dodatkiem.

Ubezpieczenia hipoteczne – zapoznaj się z umową

W sytuacji kiedy przeoczymy fakt, że ubezpieczenie od utraty pracy nie obejmuje osób pracujących na umowę zlecenie, sami będziemy musieli radzić sobie ze spłatą kredytu, a opłacane ubezpieczenie okaże się wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Takich ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela może być więcej i nie mamy innego wyjścia. Musisz bardzo dokładnie zapoznać się ze wszystkimi warunkami jeszcze przed podpisaniem umowy. Musimy zwrócić głównie uwagę na:

  • warunki ubezpieczenia ile rat kredytu spłaci za nas ubezpieczyciel w chwili utraty pracy lub czasowej niezdolności do pracy
  • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczenie może nie zadziałać w sytuacji kiedy dojdzie do wypadku, którego konsekwencją była śmierć lub uszczerbek na zdrowiu, kiedy byliśmy pod wpływem alkoholu.