Konto oszczędnościowe a lokata terminowa

Submitted by admin on czw., 08/13/2020 - 10:27
kasa

W opozycji do lokat bankowych, które docelowo chronią oszczędności przed inflancją stoją konta oszczędnościowe cieszące się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. To za sprawą większej swobody w dysponowaniu środkami niż to zakładają lokaty terminowe. Jednakże lokata jest bardziej korzystna że względu na wyższe oprocentowanie.

Każda instytucja finansowa ma w swojej ofercie propozycję lokat terminowych, które stanowią swoisty magnes, który przyciąga rzesze zadowolonych klientów. Każdy z nas chce ochronić swoje finanse z jednoczesną możliwością pomnożenia swoich oszczędności. Z kolei jeśli zależy nam na ingerowaniu w wielkość depozytu dobrym rozwiązaniem może okazać się konto oszczędnościowe, które choć niżej oprocentowane to pozwoli na subiektywne operowanie środkami pieniężnymi.

Lokata bankowa i gwarancja zwrotu depozytu

Klienci instytucji finansowych wysoce cenią sobie bezpieczeństwo jakie gwarantuje mechanizm lokaty bankowej. Śpią spokojnie, gdyż ich depozytom zapewniona jest ochrona że strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który zapewnia im bezpieczeństwo. Podstawą funkcją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego jest bezwzględne wypłacenie środków z depozytów klientów, w sytuacji kiedy bank zawiesza swą działalność tym samym stając się niewypłacalnym. Jego maksymalne dofinansowanie przypadające na jeden depozyt nie może przekroczyć 100 tysięcy euro.

Zysk z lokaty bankowej

Wybór lokaty bankowej wymusza na klientach bankowych analizę wysokości oprocentowania, aby ulokowane środki pieniężne były deponowane na preferencyjnych warunkach. To zrozumiałe, w końcu wysokość oprocentowania przekłada się na wysokość zysku z lokaty. Zazwyczaj oprocentowanie depozytów charakteryzuje się podobną wysokością oprocentowania jak to jest w przypadku kredytów i pożyczek bankowych. Korzystne warunki oprocentowania zazwyczaj są dedykowane nowym klientom, oraz tym z wysokim kapitałem.

To oczywiste, że tryb kapitalizacji odsetek determinuje koszystność lokaty bankowej. Zwykle wypłatę kapitału wraz z wypracowanymi odsetkami realizuje się po upływie okresu, na jaki lokata została zawarta. Wówczas wysokość uzbieranych odsetek dodawana jest do wysokości włożonych środków, których suma jest przelewana na konto klienta bądź wypłacana gotówką.

Można zatem stwierdzić, że jeśli zależy nam na bezpiecznym deponowaniu naszych oszczędności z jednoczesnym zapewnieniem im ochrony przed złymi skutkami inflacji to wybór terminowej lokaty bankowej będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Tagi