Kredyt gotówkowy jak złożyć wniosek i co warto wiedzieć

Submitted by admin on pt., 10/23/2020 - 15:32

Kredyt gotówkowy stał się bardzo popularny i często korzystają z niego Polacy. Nie wszyscy jednak wiemy jak zabrać się do złożenia wniosku o taki kredyt co warto wcześniej wiedzieć i na co zwrócić uwagę. W zasadzie każdy bank ma w swojej ofercie kredyt gotówkowy jednak mimo tego, że nazwa wszędzie jest ta sama, poszczególne oferty mogą różnić się od siebie pod wieloma względami i warto o tym wiedzieć - porównaj je na NiskaRata.org aby znaleźć jak najlepszy.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku kredytowego

Ta kwestia jest uzależniona od rodzaju udzielanego kredytu, ale przede wszystkim od regulaminu banku w którym chcemy zaciągnąć kredyt. Niemniej jednak podstawowe dokumenty wszędzie będą takie same i aby złożyć wniosek o udzielenie kredytu, należy przedłożyć:

Osoby prywatne:

dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość, właściwy pit o uzyskanych dochodach w poprzednim roku, wyciąg z konta za ostatnie trzy miesiące, umowę o pracę oraz zaświadczenie o zarobkach. Tych dokumentów będzie wymagał od nas każdy bank

Właściciele firm:

dowód osobisty potwierdzający tożsamość, odpowiedni pit z poprzedniego roku, decyzja o nadaniu Numeru Identyfikatora Płatnika (NIP), decyzja o nadaniu numeru REGON, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z opłatami podatków, zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłatami składek.

Koszty udzielenia pożyczki

Decydując się na zaciągnięcie kredytu jedną z najważniejszych kwestii jest koszt pożyczki, jest on uzależnione od kilku czynników. Bez wątpienia, największy wpływ na koszt udzielenia pożyczki ma wysokość oprocentowania, które nie może być wyższe niż 10% w stosunku rocznym. Na ostateczny koszt kredytu wpływ mają również inne czynniki jak prowizje i opłaty, które pobiera bank. Zaciągając kredyt gotówkowy musimy mieć świadomość, że będziemy musieli zapłacić za przygotowanie oferty kredytowej, prowizję za udzielenie kredytu, składki na ubezpieczenie, opłatę za comiesięczną obsługę itd. Jeżeli nie spłacimy w terminie rat kredytu, zostaną nam naliczone odsetki karne, które niestety podwyższają kwotę kredytu.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowanie RRSO

Inną niezwykle ważną kwestia przy kredycie gotówkowym jest rzeczywista roczna stopa oprocentowanie RRSO jest to wskaźnik, który w procentach wskazuje cały koszt zaciągniętego przez nas kredytu. kredytu. RRSO wyliczana jest indywidualnie pod dany kredyt i jest to najważniejsza informacja dla kredytobiorcy. Podczas wyliczenia bierze się pod uwagę kwotę pożyczki, datę udzielenia, okres spłaty, oraz wszelkie pozostałe opłaty. A zatem porównując ze sobą oferty różnych pożyczek powinniśmy brać pod uwagę tylko i wyłącznie RRSO gdyż posiada ona w sobie wszystkie opłaty i jest ostatecznym kosztem naszego kredytu.

Raty równe i malejące

Pamiętajmy również o tym, że decydując się na kredyt gotówkowy musimy również podjąć decyzję dotyczącą rodzaju rat. Mamy do wyboru dwa rodzaje rat, które znacznie różnią się od siebie. Raty równe oznaczają, że comiesięczne obciążenie wobec banku będzie takie same. Zmienią się proporcje pomiędzy częścią kapitałową a odsetkową. Na początku spłacane są głównie odsetki a później obciążenie. W przypadku rat malejących, raty zmniejszają się każdego miesiąca o kilka procent. Na ratę składa się obciążenie kapitałowe plus odsetki. Minusem rat malejących są początkowo wysokie raty, dlatego ten rodzaj rat to dobry wybór dla osób z wysoką zdolnością kredytową. Każdy z tych rodzajów ma zarówno swoje wady jak i zalety.